Ratunek dla Ziemi

Dziś trochę bardziej nietypowo, ponieważ są życiu sprawy ważne i ważniejsze. Za parę dni zbliża się wyjątkowe święto. Można rzec, że nawet urodziny kogoś specjalnego. ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI, naszej planety, matki życia. I można pomyśleć, iż jest to temat bardziej dla dzieci do realizacji w szkole lub przedszkolu. Jednak nic bardziej mylnego.

Ziemia umiera

Codziennie stawiamy tysiące kroków, bierzemy niezliczoną ilość oddechów, korzystamy z dobrodziejstw naszej „matki” o każdej porze dnia i nocy. Nie zastanawiamy się nad czynnościami, które wykonujemy, ponieważ weszły nam w rutynę. Niestety…nasze działania coraz więcej mają negatywny skutek na życie Ziemi. Przekształcanie się terenów, wymieranie gatunków, podwojenie się populacji człowieka i dziesięciokrotny wzrost gospodarki, namnażanie tonowej ilości śmieci to tylko nieliczne problemy będące krzykiem SOS o pomoc. Najbardziej obrazowo w jakim stanie jest planeta można przedstawić za pomocą LIVING PLANET INDEX, czyli wskaźnika żyjącej planety (grafika wykorzystana ze strony wwf.pl)

Żeby jednak zrozumieć problem, trzeba go doświadczyć w bardziej namacalny sposób. Dlatego wiele fundacji i organizacji ratowania naszej planety udostępnia drastyczne zdjęcia, mające rozkruszyć skamieniałe i zobojętniałe serca oraz zobrazować skutek naszych bezmyślnych i często egoistycznych działań. (zdjęcia wykorzystane ze strony viva.pl)

112 dla Ziemi

Oczywiście wiele korporacji, gigantów biznesowych korzysta z ekologicznych rozwiązań w sowich gałęziach gospodarczych. Jednak najważniejsze to zacząć od małych kroków i zmiany nawyków w swoim najbliższym otoczeniu. Działajmy najpierw od siebie, aby być przykładem i „zarażać” innych do naśladowania. Wśród domowych rozwiązań można wymienić oszczędność wody, zamienienie butelek plastikowych na takich z filtrem, stosowanie torby płóciennej na zakupy a nie plastikowych, segregacja śmieci. Ostatni pomysł jest chyba najbardziej wszystkim znanym. Temat powtarzany wielokrotnie na zajęciach z przyrody i przeróżnych warsztatach ekologicznych, a jednak nie zawsze stosowany w każdym domostwie.

Zaczarowany worek, czyli segregacja domowych odpadów

Worki na śmieci są niezbędnym elementem przy organizowaniu wspaniałych i ciągle potrzebnych akcji „Sprzątania Świata”, ale także w codziennym życiu. Produkujemy niesamowitą ilość odpadów i to różnego pochodzenia od plastiku przez bio po szkło i papier. Niestety produkty, które kupujemy w sklepach są opakowane w tworzywa, będące później zwyczajnym śmieciem.

Można w tym miejscu przypomnieć jakie występują kolory worków oraz ich przeznaczenia:

Czarny –odpady zmieszane, czyli wszystkie te, które nie nadały się zwyczajnie do innych kontenerów. Tutaj śmiało możemy wrzucić pampersy, żwirek dla kota, zbite talerze

Zielony – przeznaczony dla szkła. Śmiało może się w nim znaleźć szklana butelka, słoik czy opakowanie po kosmetyku (np. po perfumach)

Żółty – metal i plastik jednak nie mogą być to produkty ZABRUDZONE

Brązowy – produkty biologiczne, wszystkie odpady kuchenne – resztki jedzenia, obierki. Nie można jednak umieszczać w nich produktów pochodzenia ZWIERZĘCEGO

Niebieski – papier…i tutaj można powtarzać jak mantrę – musi być on CZYSTY

Segregacja domowych odpadów nic nie kosztuje, poświęcić wystarczy kilka minut. Kiedy jednak wejdzie nam to w nawyk już mechanicznie zaczniemy odpowiednio wyrzucać śmieci. Warto zapewnić w swoim domowym gospodarstwie zapas worków na śmieci i to w różnych wielkościach, aby móc przyczynić się do ratowania naszej planety.

Szukasz dobrych, wytrzymałych worków koniecznie obejrzyj rolkę na facebooku i odwiedź nasz sklep!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top